face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
kt.gif

Město Klatovy

Okolí Klatov

Městské lázně

Lázně na Úhlavě vznikly z usnesení obecního zastupitelstva ze dne 12.7.1928. Město vykoupilo 615 m dlouhý pruh luk na pravém břehu řeky mezi Červeným mlýnem a Novým mlýnem o šíři 9,5 m nejužší až 23,5 nejširší pro volný pohyb při toku. Ve střední části pak 32 m nejužší a 47 m nejširší pro kabinky, restauraci a centrální pláž. Zároveň byly získány i pozemky pro zřízení přístupových cest. K vybudování lázní přispěly městská spořitelna částkou, která dosáhla celkové výše 79.000,-kč.
Vznikly společné svlékárny, 10 kabinových domků, záchody, sprchy a na řece plavidlo z jedlových vorových klád s dvěma bazény pro děti a neplavce. Provoz byl zahájen 15.7.1929.

 
126_Městské_lázně_na_Úhlavě_02.jpg
V roce 1931 byla uzavřena smlouva s manželi Eiflerovými o výstavbě restauračního pavilonu a o dalším provozu a rozšiřování kabinového parku. Restaurace byla otevřena 4.7.1931. Pan Eifler vybudoval pódium pro hudbu a pro sportovce skákací věž. Nájemce měl velmi nízké ceny v restauraci, což nebylo příjemné hostinským ve městě. Zakoupil proutěný nábytek, který byl návštěvníkům k dispozici zdarma. Po zakoupení autobusu zřídil kyvadlovou dopravu za jednotnou cenu 1,-kč. Také zakoupil loďky.
Roku 1932 stihla lázně záplava. 9.5.1936 byla proto zahájena regulace Úhlavy a výstavby stavitelného jezu. Postupem času byla přibudována sportoviště pro volejbal a tenis, později hřiště pro basketbal a dětský kolotoč. Na pláži vyrostly tři bazény.
První pro děti s vodotryskem, druhý do hloubky 1,6 m se skluzavkou. Mezi oběma jsou sprchy a za větším bazénem strojovna pro čerpadla a kabina pro plavčíka. Třetí padesátimetrový bazén se startovními bloky je 2 m hluboký. Všechny byly napouštěny až do konce 80 let minulého století neupravovanou říční vodou a do ní se přidával lopatou chlór. Dnes je voda upravovaná a čištěná. V 70 a 80 letech min.st. byly postaveny nové převlékárny s ošetřovnou a pracovnou plavčíků. Vedle lázní býval v provozu stanový camp na jehož místě dnes stojí krytý bazén s restaurací a saunou.
Pamětníci di jistě vzpomenou na staré dřevěné kabinky, které lemovaly celou jednu stranu Lázní od vstupu až po "dvoumegrák". Dnes jic možná ještě pár najdete na zahrádkách. Dřevěné stavby dodala firma Václav Kusý. Její majitel byl dlouholetým starostou Sokola v Klatovech. Přiložená fotografie je z koupaliště v Dolanech, kam byly dvě kabinky převezeny po jejich zrušení v klatovských lázních. Dnes už nejsou ani tam.
bouda.jpg

and.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one