face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
kt.gif

Město Klatovy

Okolí Klatov

Krajský hejtman hrabě F.Mercandin dal v roce 1842 podnět k založení městského družstva pro zřízení městských sadů. Prostředky na založení parku byly získávány z výnosů plesů, divadelních představení, propachtováním pozemků dnešních sadů a z darů bohatých měšťanů, řemeslníků a občanů a to jak peněžních, nebo zapůjčením či darováním povozů, materiálu apod. zřizovací družstvo tak získalo 5000 zlatých.
Městské sady byly zřízeny na tzv. Velké louce. Jednalo se o nerovnou pastvinu u Drnového potoka s velkým rybníkem, který sloužil jako napáječka pro dobytek. Tento rybník byl zrekonstruován, byla zpevněna hráz a zbudován umělý kulatý ostrůvek uprostřed rybníka. Stromy byly dovezeny z celého okresu jako dary a zbylé byly zakoupeny v Nýrsku.
Při zakládání parku pomáhali klatovští zahradníci. Byla vybudována kolonáda v empírovém slohu. Park převzala městská správa a dozorem byl pověřen člen městské rady a známý pěstitel karafiátů Michael Bullmann. Barokní sochy před Kolonádou, které nesou názvy Jaro, Léto, Podzim a Zima byly přivezeny ze zámku v Hrádku u Sušice. Z klatovské zahrady „V Ráji“ byla naproti Kolonádě přenesena socha Aurora. Uprostřed kruhu stojí kašna s vodotryskem.
Na rybníce se půjčovaly loďky, na ostrůvku hnízdily labutě a cestičky byly vysypány pískem. Po parku se nesmělo jezdit na kole. Za Kolonádou stával domek okolo kterého byla malí zoologická zahrada (srneček,liška apod.).
V 70 letech 20. století byl rybník vyčištěn a osazen vodotryskem, který ovšem dlouho nestříkal. Také pokus o znovu půjčování loděk se neuchytil.
Dnes se po parku na kole jezdit smí, cestičky jsou asfaltové, ale přesto sady stále slouží k odpočinku pro maminky s dětmi, psíčkaře, milence i přátele zrzavého moku.


 
drnový potok.jpg
měst.sady 8.jpg
městské sady.jpg

and.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one