face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
kt.gif

Město Klatovy

Okolí Klatov

Po Bílé Hoře

Obr0008.jpg
   13.10.1620 mnoho měst kapitulovalo před španělským generálem císařského vojska Donem Baltazarem de Marradas a musela přijmout do svých zdí jeho posádku. Nastává doba, která městu neprospívá. Po porážce na Bílé Hoře se na město valila jedna pohroma za druhou. Stálé kontribuce, vydržování cisařských vojsk, výpalné za švédských invazí v letech 1641, 1645 a 1649 pod generály Bajerem, Tortensonem a Königsmarkem. Konfiskace obecního jmění a ztráta královských výsad a milostí přivodily hospodářskou bídu, jakou Klatovy do té doby nepoznaly. Začaly se potlačovat jiné víry a náboženská vyznání, protože všichni obyvatelé zemí českých se museli srovnat ve víře římskokatolické s panovníkem. Obrácení a upevnění dokonal v Klatovech řád jezuitský, který byl do  Klatov uveden v roce 1636 a založil zde řádové gymnázium pro vzdělání šlechtických a měšťanských synků v duchu přísně katolickém.
    Uzavřením míru v Münsteru a Osnabrücku 24.10.1648 skončilo pro Klatovy období vojenské zvůle a hospodářského rozvratu. Kulturní úpadek ovšem pokračoval. Knihy se psaly v té době jen v latině, nebo ve francouzštině. Čestnou výjimku tvořil Bohuslav Balbín, který byl milovníkem národního jazyka a za svého působení v Klatovech v letech 1663 a 1664 napsal zde památnou „Obranu jazyka slověnského".
    Z hospodářského úpadku zaviněného nezdarem českého povstání se město vzpamatovávalo jen těžko. Oživení přinesl až rok 1685, kdy se Klatovy staly poutním místem. Zázračný obraz P. Marie přinesený z italského města Ré se 8.července 1685 zarosil krví. Do města začaly každoročně proudit tisíce poutníků, z nichž plynul užitek živnostem a městu značné důchody.
8.7.1689 dochází k dalšímu velkému požáru města, který poškodil, nebo zničil všechny význačné veřejné budovy, nově dostavěný jezuitský chrám i Černou věž. Tím město ztratilo téměř všechny stavitelské památky renesance a gotiky.
    20.1.1712 cestou z korunovace na císaře svaté říše římské ve Frankfurtě se v Klatovech zastavil císař Karel VI. Přenocoval zde, ale klatovští jezuité špatně nesli fakt, že nenavštívil jejich kolej ani kostel.
rek.jpg
Finanční poradenství ZDARMA
Anna Hlůžková
Hypotéky, pojištění, spoření, termínované vklady, kapitálové investice, nebankovní půjčky bez nahlížení do registru dlužníků
Stříbrné Hory 33
Nalžovské Hory
341 01
Telefon: 777 599 264
Email: anna.hluzkova@seznam.cz
kt.jpg

and.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one