face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
kt.gif

Město Klatovy

Okolí Klatov

Tento skvost lékárnictví se nachází na západní straně náměstí a je zapsán do seznamu světových kulturních památek UNESCO.
Inventář lékárny není původní, ale byl tam přenesen z lékárny v jezuitské koleji, která pocházela z roku 1676. Po zrušení řádu byl její inventář přenesen do domu č.p.149/I. Zařízení lékárny, které vzbuzuje obdiv u dnešních návštěvníků, pochází z roku 1773.
Zařízení zhotovil Jan Geschnendt, rodem z Aglgan ve Švábsku, který odešel z domova jako vandrový tovaryš. Nejprve působil v koleji brněnských jezuitů, potom čtyři roky jako člen řádu, bratr laik, a v Klatovech vytvořil své nejvzácnější řezbářské dílo. Poté odešel do koleje ve Slezské Vratislavi a zemřel ve čtyřiceti letech.
 
blékárna.jpg
Za nejkrásnější řezbářskou práci je považována pochromovaná plastika Anděla Michaela, který stojí s taseným mečem nad pracovním stolem. Nese název „Archanděl Michael drtí ďábla“. Pod plastikou jsou starodávné mosazné hodiny. U stropu je zavěšen hrot mořského narvala, kterému byly připisovány léčebné účinky a podle něj nese lékárna svůj název.
Dnes slouží lékárna jako muzeum a skvost barokního umění v Klatovech.

and.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one