face.jpg
Zde můžete umístit informace o autorovi stránek
kt.gif

Město Klatovy

Okolí Klatov

Dříve stávala vedle Farního kostela pouze dvoupatrová bašta, která sloužila jako zvonice. Při požáru v roce 1579 vyhořela střecha a bednění zvonice a zvony v ní se roztavily. Zvonice byla snížena na výšku okolních bašt a zastřešena. Mezi výdaji kostela je zápis z.r.1715 – 3 zl.a 24 kr. za nákup šindele na zakrytí bašty vedle kostnice, což dokazuje to, že kostnice byla samostatná stavba. Dřevěný altán nad touto baštou nechal zbudovat děkan František Jelínek (+1859) pro svou zálibu v astronomii jako pozorovatelnu. Dnes je v ní čajovna za arciděkanským kostelem.
V roce 1581 byla zahájena stavba nové zvonice (Bílé věže) v renesančním stylu s typickou renesanční lucerničkou. V roce 1689 při žháři založeném požáru znovu vyhořela i Bílá věž. Oprava byla odložena až o spoustu let později, protože město utrpělo veliké ztráty, ze kterých se velmi těžce vzpamatovávalo.
Oprava věže se nesla v ranně barokním slohu s osazením barokní báně s lucerničkou. Na věž byl zavěšen zvon Marian o váze 1600 kg. V minulosti býval kolem farního kostela hřbitov, na který se vcházelo branou Bílé věže. Po požáru v r.1758 byla Bílá věž zvýšena o třetí patro a byla zachována podoba střechy. Při opravě západního čela Děkanského kostela byl přenesen fragment portálu barokního charakteru nad průchozí bránu Bílé věže, protože svým slohem k ní spíše patřil.
Staré Klatovy 302.jpg

and.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one